Koronavirüs İngiltere hapishaneleri için bir felaket. Zararsız olanları şimdi bırakmak hayat kurtaracak.

Koronavirüs İngiltere hapishaneleri için bir felaket. Zararsız olanları şimdi bırakmak hayat kurtaracak.

Virüsün yayılmasıyla karşı karşıya kalan personeli ve mahpusları korumak için tehdit oluşturmayan yaşlı ve sakat insanlar serbest bırakılmalıdır.

Mütevellisi olduğum yardım kuruluşu olan Mahpus Danışma Hizmeti (PAS), geçen hafta Adalet Bakanlığı’ndan (MoJ) ceza infaz sistemindeki koronavirüsün etkisini azaltmak için mahpus gruplarını serbest bırakılmasını istedi. İran’da yapıldı, neden burada yapılmasın?

Britanya hükümeti, ev hapsinde sokağa çıkma yasağı şartıyla tahliye edilen mahpusların sayısını artırarak hapishaneler üzerindeki baskıyı hafifletmeyi planladığını duyurmuştu.

Ancak, PAS yaşlı ya da sakatların; ya da müebbet hapis süreleri dolmuş lakin toplumu korumak amaçlı (IPP) hapishaneden çıkarılmayanların; ya da basitçe bir tehdit oluşturmayanların tahliye edilmesi için çağrıda bulunuyor. Bu mahpusların sayıları 1,700’ü aşmakta, çoğu erkek 70 yaş ve üzeri—bazıları 80 ve üzeri ve 90’larında insanlar.

Artık tamamen zararsız olan bu mahpusların serbest bırakılması, şüphesiz sadece mahpusların değil, aynı zamanda infaz koruma memurlarının ve hapishane personelin; ancak özellikle yaşlı mahpuslarla dolu blokların bulunduğu insanların da hayatını kurtaracak. Manchester’daki Strangeways’deki bir mahpusa ilk COVID-19 tanısı kondu. Emin olun ki bu virüs yayılacak. Özellikle Strangeways gibi, Victorian dönemin hapishane mimarlarının bir kişi için planladıkları hücrelerde iki ya da daha fazla mahpusun tıkıştığı antik yerel hapishanelerde. Adalet Bakanı, lütfen söyler misiniz bu mahpuslar nasıl kişisel izolasyon uygulayabilir?

Daha geçtiğimiz ay, Ulusal Denetim Bürosundan hapishanelerin fiziksel durumu hakkındaki raporda akan çatılardan çalışmayan ısınma sistemine, kırılmış camlardan fare istilasına kadar şoke edici bir harabiyet durumu olduğu ortaya çıktı. Peki, bu virüsle savaşmak için gereken hijyenik koşulları—özellikle kırılgan, yaşlı mahpuslar için—nasıl sağlayabilirler? Geçen yıl müfettişler 35 erkek hapishanesinden 10’unun minimum temizlik ve enfeksiyon kontrolü standartlarını karşılamadığını tespit ettiler.

Hapiste yatarken, birkaç olumsuz olay yaşadım, hareketlerimin fiziksel zararıma yol açacağını hissettiğim zamanlar oldu. Ama her zaman en büyük korkum ciddi bir hastalığa yakalanmaktı. Adalet Bakanlığı tarafından yayılan tüm mitlerin arasında özellikle mahpusların toplumda alacakları ile kıyaslanabilir bir sağlık hizmeti aldığı iddiası inanılması en zor olan.

İngiltere ve Galler’deki ceza infaz sisteminin durumu hakkında yazdığımda, eposta gelen kutum hapishanelerdeki tıbbi ihmallerin anlatıldığı kâbus gibi hikayelerle doluyor. Bahsedilenler arasında mahpusların kelepçeye dahi ihtiyaç duymadan hastanelerde öldükleri hikayeler var, çünkü hapishane sağlık personeli ciddi hastalık belirtileri göstermelerine rağmen tedavi için çok geç kalınana değin mahpusların durumlarını görmezden geliyorlar. Burada bahsedeceğim hikaye ölümle sonuçlanmasa da ihmalin boyutu hala beni şoke ediyor.

Midlands hapishanesindeki bir mahpus bacağındaki şiddetli ağrılardan şikayetçiydi. Ağrıları için parasetamol verildi. Ardından bacağı siyaha dönmeye ve kokmaya başladı. Zihinsel kapasitesi çok iyi olmadığı için basitçe acısını kabullendi. Nispeten küçük bir cezadan dolayı tahliye edildi ve çıkar çıkmaz oğlu babasını aile doktoruna götürdü, hekimleri de onu derhal bir uzmana yönlendirdi. Tabii ki kangrendi veya bacağı kesmek dışında yapılacak hiçbir şey yoktu. Onları daha sonra bir avukatla görüştürdüm ve sonunda adam tazminat alabildi. Ama siyah ve kötü kokulu bir bacak tedavi edilmedi.

Asalım keselimci güruh için ironik olansa, en şiddetli suçları işleyenleri barındıran yüksek güvenlikli hapishaneler en az tehlikeli olanlar olacak hapishaneler yüksek güvenlikli olanlar olacak. Kalabalık değiller ve tüm mahpuslar tekli hücrelerde kalıyorlar. Toplum için tehlike olmalarından çok en fazla karın ağrısını temsil eden bu insanların salınması için hiçbir şey yapılmazsa yerel hapishaneler ölü mahzenlerine dönüşecek.

Cumartesi gecesi eski günlerden bir arkadaşımla konuştum, şimdi bu oyunlardan elini eteğini çekmiş ama hapishane meselelerini yakından takip ediyor. Kendisi Londralı ve virüsün onun ve benim iyi bildiğimiz yerel hapishaneler üzerindeki etkisini tartıştık: Pentonville, Wandsworth ve Wormwood Scrubs. Eğer hala içeride olsaydık hayatta kalma olasılığımızı konuştuk. Yaşımızın (şu an 70’li yaşlarımızdayız) ve altta yatan tıbbi koşullarımızın (ağır bir sigara içiciyim) gerektirdiği tıbbi bakımı alabilir miydik?

“Kafamıza şimşek çarpması daha muhtemel” dedi. “Pentonville’de, üzerinde yatacak yatak bulsak bile şanslı sayılırdık”.

Londra’da bulunan Hijyen ve Tropik Tıp Okulu’nda, kapalı kurumlarda virüsün potansiyel olarak nasıl yayılabileceğini çalışan Profesör Richard Coker’e göre mahpusların yüzde altmışı enfekte olabilir.

Suçluların hak ettikleri gibi yaşadıklarını söyleyenler şunu unutmasınlar ki bir sosyal hiyerarşi vardır. Hiç suç işlememiş fakir ve dezavantajlı olanlar bu hastalığın gazabında sıradakiler onlar.

Eric Allison, Guardian’ın hapishane muhabiridir. Hırsızlıkla ilgili suçlardan 16 yıl hapis yattı.

Haber Kaynağı:

 https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/mar/23/coronavirus-uk-prisons-releasing-harmless-staff

Haber Çevirisi:  Muratcan Işıldak

3103.2020


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

Web sitenizi WordPress.com' da kurun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: